Teď si asi říkate jestli se moje klávesnice nezbláznila, že píše tak podivuhodný nadpis. Ne, asi vás zklamu, ale klávesnice i já jsme úplně v pořádku. Llanfairpwllgwyngyllgoge- rychwyrndrobwllllantysiliogo- gogoch je obec na ostrově Anglesey ve Velké Británii a je kuriózní právě svým názvem, jenž je nejdelší na světě. Překlad této krkolomné obce by mohl vypadat nějak takto: "Kostel svaté Marie v roklině bílých lísek poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia z červené jeskyně". Neskutečně poetické, nemyslíte?
Rozhodla jsem se tu pro vás uveřejnit několik zajímavých údajů o našem městě a hlavně jeho obyvatelích za uplynulý rok.
K poslednímu dni roku 2008 žilo v našem městě 10.091 obyvatel. Z toho 4.895 mužů a 5.191 žen (máme převahu xP). Svobodných občanů tu máme 3.694 a z toho 2.047 mužů a 1.647 žen. Dále mělo naše město k tomuto dni 4.305 manželských párů. Do čáslavských rodin se za rok 2008 narodilo 103 dětí (56 kluků a 47 malých slečen) - zemřelo 127 č. občanů. Nejstarších žen tu máme hned 5 a to ve věku 96 let. Nejstaršímu muži je krásných 99 let. V produktivním věku tu žije 5.907 lidí. Důchodců tu máme 2.106 (se divím, tipovala bych víc...). Dále tu máme 661 dětí ve věku do 6 let. Mezi 16 - 18 lety je tu 208 "budoucích mužů" a nás holek v tomto věku je tu 180. Zdroj: Čáslavské noviny
Read more...
Po velice dlouhé době jsme se s panem, občasným bloggerem Mikešem, vypravili do kina. Název snímku zněl velice slibně a popis nás úplně zaujal. Námět lásky upíra a neobyčejné dívky je minimálně zajímavý.
Film je natočen podle knižní předlohy a to světového bestselleru Stmívání od Stephenie Meyerové. Knihu jsem nikdy nečetla a to je možná kámen úrazu, proč mě tento film moc nezaujal. Možná to bylo i tím, že jsem čekala něco jiného, protože pod pojmem akční film s prvky hororu, si nepředstavím romantický snímek.
Děj je jednoduchý na pochopení a dá se shrnout v pár větách. Pobledlá Bella se stěhuje ke svému tátovi do vesnice Forks, protože její matka chce cestovat se svým přítelem. V první den školy si na biologii sedne k vápnem natřenému upírovi Edwardovi Cullenovi. Ona z něj nemůže, on uteče. Další den je z něj úplně paf. On se ale furt cuká a touží po její krvi, přestože je vegetarián. Pak se nějak sblížej . Ona odhalí jeho tajemství a už to jede.
Tento film si určitě své příznivce našel vzhledem k přehledům návštěvnosti Stmívání v Čechách a v celosvětovém měřítku. Možná je to díky hlavnímu představiteli, známého díky roli Cedrica Diggoryho z Harryho Pottera 4, Robertovi Pattinsonovi na kterém si určitě nejedna holka smlsne.
Ve třech bodech jsem si byla naprosto jistá.
Zaprvé, Edward je upír.
Zadruhé, část jeho osobnosti - a já nevěděla,
jak silná je to část - žízní po mé krvi.
A zatřetí jsem do něho bezvýhradně a neodvolatelně
Jako fanda do výpočetní techniky a zároveň student počítačů mě velmi zajímá co se děje v tomto oboru. Takže mi samozřejmě nemohl uniknout připravovaný nový operační systém od Microsoftu, a to Windows 7. V lednu vyšla první veřejná beta tohoto systému, neváhal jsem a stáhl jsem ji. Četl jsem několik kladných komentářů, které mě přesvědčily v testování bety. Hned jako první mě překvapila velikost instalačního media, která se oproti Vistě (v betaverzi) snížila téměř na polovinu (asi na 2,2 GB). Instalace je ještě jednodušší než u Vist, což mě přijde trošku skličující, když si nemohu vše nastavit, jak chci, ale pro méně zdatné uživatele to je jednoznačně výhoda. Také trvání instalace na stroji s procesorem Celeron 2,6 GHz, MSI 5200FX AGP s 128MB Video Ram a 2GB operační paměti mě přišla neuvěřitelně rychlá. Mohu říci, že do půlhodiny hotovo. Pár základních nastavení a systém byl připraven k použití. Většinu zařízení si našel sám, a také sám zprovoznil, musel jsem ručně nainstalovat ovladače GK (po instalaci jsem vyměnil za Sapphire Radeon 2600XT) a ovladače zvuku. Jediný software, který mi nešel nainstalovat, byl Daemon Tools, proto jsem použil neméně dobrý PowerISO. Jinak jsem rozchodil vše. Já hry moc nehraji, ale co jsem slyšel a četl, nejsou s tím vážné problémy. Navíc si jádro veme o pěkných 300 MB méně než Visty, tže jsou svižné i na daleko horších počítačích. Navíc jako bonus jsou zde různé vychytávky, např. zatřepete jedním oknem a ostatní vám zmizí, zatřepete znovu a objeví se, jak byly nebo lepší lišta a náhledy aplikací, můžete je například rovnou zavřít. Tlačítko plocha zmizelo plně doprava vedle času. Dále můžete změnit, případně stáhnout a nainstalovat různá témata, která se opravdu povedla. Opravdu mě tato beta přesvědčila a zatím není co vytknout. Pro některé jedince může být problém, že je v angličtině, ale ovládání je jednoduché a velmi podobné předchozím verzím Windows. Určitě doporučuji alespoň na vyzkoušení.
Někdo si schovává ruce v kapsách, jiný si okusuje nehty. Všichni určitě trpíme nějakými "manýry". Ale lidi si ani neuvědomí jak se zcela podvědomý pohyb dá lehce vyložit. Například když si někdo mne týl u kořínků vlasů a přitom se tváří přemýšlivě, tak si můžeme být jisti, že jde o plachého člověka. Vyjadřuje obavu nad neúspěchem, bojí se aby mu nebylo ublíženo, bojí se potíží. Když si někdo schovává ruce do kapes, tak není zcela úpřimný, nebo je nejistý obecně. Ukazováček se dotkne krátce nosu: Pozorujeme před vyřčením důležitého rozhodnutí nebo když má být vyslovena "významná rada". Tohoto člověka bychom neměli provokovat a je mj. rozvážný, obezřetný, nerozhodný a úzkostlivý. Když si někdo ustavičně hraje se všemi možnými předměty, prozrazují potlačování zakázaných tužeb, které se snaží kompenzovat dotýkáním se předmětů, nebo aby neprozradil gestikulací svou nervozitu a vnitřní neklid. Přehazování nohy přes nohu je projevem nervozity a komplexu méněcennosti. Když si někdo přejíždí rukou přes ústa, tak není ochoten odpovídat na žádné otázky. Když si někdo mne neustále ruce, tak je vnitřně neklidný a chybí mu jistota. Obává se rozbrojů. Uvolňování límečku ohnutým prstem znamená, že tento člověk je pyšný, ješitný a není realista. Někdy si připadá podceňován.
Austrálie patřila mezi původní britské kolonie. Tehdy zřejmě britové řešili problém s velkou kriminalitou - no ta ostatně byla je a bude vždy. A tak se rozhodli, že vyčistí zemi od všech lupmpů, zlodějů a vrahů a všechny je pošlou do Austrálie a doma budou mít klid. A tak se tedy Austrálie stala britskou trestaneckou kolonií. Všechny trestance nalodili do lodí a poslali je na dlouhou, někdy i třičtvrtě roku trvající cestu do nového domova. Tam je prostě nechali napospas všemu (no zas až takový trest to pro ně asi být nemohl - sluníčko, moře a žádná londýnská mlha). Takže jsou v podstatě všichni Australané potomci těch nejtěžších zločinců staré Anglie. Kdo by to byl dnes řekl... Tak mě tak napadá že i naše země má vlastně takové trestanceké kolonie například Bahamy, nebo Seychely...
Když se začalo mluvit odisku, který by se měl stát příštím nástupcem DVD, takse strhl o tuto novou technologii velký zájem. Jedná se o třetí generaci disků, které jsou určeny k ukládání digitálních dat a aby toho nebylo málo, tak vznikly dvě firmy,které jsou ale navzájem naprosto nekompatibilní (později vznikly hybridní mechaniky).
Po vypuštění Blu-Ray(Sony) a HD-DVD (Toshiba) se strhl boj o zákazníky a výrobci elektroniky se rozdělili do dvou táborů. Velkým záporem je vzájemná nekompatibilita, ale o to důležitější je přesvědčit zákazníky. Je evidentní, že jenom jeden formát může vyhrát a ten druhý prohraje.
HD-DVD
Patří do skupiny optických disků třetí generace, jenž vyvíjely společnosti Toshiba, NEC a Sanyo od roku 2003. Na tento disk lze zapsat 15 GB (jednovrstvový disk) až 60 GB dat. Disk má v průměru 12 cm a vzhledem se neliší od DVD či Blu-Ray.
Blu-Ray
Tuto technologii vyvíjí japonská firma Sony už od roku 1995, podílí se na ní také např. Phillips. Disky umožňují záznam dat 25 GB až po 80 GB, ale existuje již i experimentální disk s kapacitou 200 GB. Blu-Ray navíc podporuje více výrobců elektroniky a navíc rozšířená konzole PlayStation3 umí přehrávat tyto disky. Navíc Blu-Ray je omezen regiony, takže v na českém přehrávači si nepřehrajete film z Ameriky. Mimo jiné na rozdíl od mechaniky HD-DVD, jenž umí přehrát např. DVD, CD nativně, tak Blu-Ray toto bez přidané mechaniky neumí.
Kdo s koho
Tento souboj musel někdy skončit, a tak se i stalo v únoru 2008, kdy Toshiba oficiálně oznámila, že končí se svým formátem. Stalo se tak proto, že filmové studio Warner Bros. vypověděli smlouvu a rozhodli se výhradně pro konkurenci. Postupně je opouštěly další a další firmy.
Pro někoho je konec výroby HD-DVD důvod k radosti, pro jiného důvod k smutku. Každopádně se tím zjednodušuje nákup nového přehrávače. Zákazník už nemusí složitě volit mezi těmito formáty.
Budoucnost Blu-Ray
Myslím si, že u nás žádné masové koupě těchto přehrávačů nehrozí a spíš to beru jako otázku několika let. Většině uživatelů vyhovuje formát klasického DVD, tak proč by jej měli složitě měnit? Navíc, když porovnáte cenu za jeden GB (což je 8,50 Kč / GB), tak vás to vyjde asi šestkrát dráž než DVD. Sice je krásnou vizí, že už nebudete zálohovat na několik DVD, ale jeden přehledný disk, zatím se ale toto zálohování řadí mezi nejdražší.
Read more...
Slyšeli jste už někdy výraz "městská kola"? Pokud ne, tak si z toho nic nedělejte, protože to není vlastně nic jiného, než normální (pro mě osobně známý výraz) silniční kolo. A ten také hodlám nadále užívat. Ovšem o hodinách německé konverzace si musím dávat na záměnu těchto slov pozor, protože podle naší prof. prý výraz silniční kolo neexistuje a je to vždy hrozná tragédie když ho náhodou někdo z nás použije. V internetovém obchodě jsem sice našla "městské kolo" to se ovšem zdaleka nepodobá tomu mému, pak tedy ovšem nevím, co to moje kolo je, protože horské také není. A myslím, že dnes jezdí většina lidí na silničním kole. Takže nakonec budu vycházet z toho, že existují: městská kola, silniční kola a horská kola... a Straßenrädr ale hodlám i nadále překládat jako silniční kolo, protože die Straße je silnice, ulice, nebo cesta... Pokud už bych opravdu měla použít význam městské kolo tak je to zřejmě takové to kolo s košíkem vepředu a v zadu s nosičem, na kterém se jezdí na vesnicích pro nákup, ale to pak zas nechápu to městské kolo... Takže si tadyto všechno jako pořádně zapamatujte, protože je to opravdu velký detail, za který hrozí trest smrti.
V poslední době přibývá lidí, kteří jsou leváci. Na světě jich dnes je asi 200 milionů, ale není jich o nic víc než minulosti. Rozdíl je ten, že dnes se již nemusí levorukost skrývat, potlačovat a stydět se za ní, jak tomu kdysi bývalo. Dokonce podle jistých psychologů je člověk od přírody obouruký, ale jeho okolí ho většinou podporuje ať už k pravorukosti (hlavně z praktických důvodů, např. nástroje jsou konstruovány pro praváky) nebo levorukosti. Leváci také často vykazují umělecké nadání, jmenujme např. Leonarda da Vinciho, Adalfa von Menzela, Niccola Paganiniho.
Před čtrnácti dny se zavřely kohoutky s Ruským plynem a to nejen pro Ukrajinu, ale i pro většinu Evropy. Problém byl v tom, že Ukrajina odebírala Rusku plyn, ale přitom ho neplatila. Takovéhle jednání by se samozřejmě nelíbilo nikomu, a tak se Rusko rozhodlo, že dodávky plynu přes Ukrajinu uzavře. A samozřejmě, jak jinak - doplatil na to zbytek Evropy a především státy, které jsou na plynu závislé. Navíc od Ukrajiny není moc hozké to, že my tu platíme za plyn dost vysoké částky a oni si ho tam berou zadarmo, takže pak vpodstatě děláme Ukrajině sponzora. Každopádně by si tenhle problém mělo dobudoucna Rusko nějak vyřešit. Sice bylo od naší vlády hezké, kdy teď předsedáme Evropě vydat se tam a řešit za ně problémy, ale stejně to k ničemu nebylo. Nakonec se z toho stala jen jedna velká komedie. Náš premiér, který se tam vydal jeden den vzkázal: „plyn zapnou“, ale druhý den se nic nestalo a Rusko vzkázalo: „plyn zapnout nemůžeme, protože...“ a takhle to šlo furt dokola, až se pomalu mohlo zdát, že se z toho stal boj s větrnými mlýny. Naštěstí se dnes (nikdo neví na jak dlouho) podařilo tento boj vyhrátn a plyn byl spuštěn. Poměrně komické je, když se k tomuto kroku v Rusku rozhodli právě v době největších mrazů, kdy stupnice teploměru mířila hluboko pod nulu a teď, když se zase počasí vylepšuje, tak se kohoutky náhle spustí – jako by to snad udělali naschvál. Nejhorší na tom všem je, že se prostě Rusko může rozhodnout že vypne plyn a my máme smůlu. Hlavně bychom měli být vždy připraveni na různé potyčky, které můžou být do budoucna stále častější. Na druhou stranu je ale Rusko na penězích z nerostných surovin dost závislé, vždyť jen za těchto posledních čtrnáct dní přišlo o 2,7 miliard korun, takže by nad tím měli aspoň trochu zamyslet. Řešení je v tomto problému asi jediné, odpoutat se trochu od Ruska a vytvořit jinou cestu pro dodávky plynu. A Nejlepší způsob by byl ale asi určitě plyn a ostatní suroviny nepotřebovat vůbec, to je ale zatím dost nereálné a to hlavně proto že o to velké velmoci nestojí, protže by přišly o stálý přísun peněz.
John Farynor byl právě tím proslulým pekařem, jehož vinou shořel Londýn v roce 1666. Farynor byl královským pekařem Karla II., který byl vyhnán z Francie. 1. září 1666 si šel pekař z Pudinkové uličky lehnout, avšak od tohoto okamžiku se odehrálo peklo. Oheň byl sice čím dál větší, ale starosta požár nakrásno podcenil a pronesl : "Pche! Stačí, aby se na to vymočila jedna ženská." Bohužel nestačilo a oheň se šířil vesele dál na skladiště plná dřeva, oleje, pálenky a uhlí vybuchovala jako bomby. Navíc bojovníci s plamenty se snažili až tak urputně co nejrychleji plnit svá vědra, až rozbili vodovodní potrubí. To jsou mi ale anglický šikulové. Do konce požáru bylo zničeno 13 000 domů, zčernalo 120 ha země ale zemřelo jenom 8 lidí. Z Londýna se kouřilo ještě celé týdny, ale přesto to bylo k něčemu dobré, oheň totiž pročistil morovou nákazu z předešlého roku, jenž si vyžádal 100 000 obětí.
Mám ráda naší třídnickou třídu. Nejradši ji má i ekonomický kabinet, protože je nejblíž a oni se tak nemusejí namáhat zbytečnou chůzí dlouhými chodbami. Ještě bych asi měla podotknout, že má i krásnou výzdobu, která se skládá z: jedné květiny na učitelském stolku a jedné mini vytrýnky - víc tam nehledejte! Opravdu jsou jinak všechny stěny holé a bílé. Ještě, že to tedy zachraňuje ta naše květinka, ta naše malá, hezká, roztomilá, krásná, úžasná kytka. Je v zavařovací sklenici, která se za ta léta již patřičně zbarvuje do zelena, obvykle trpí nedostatkem vody. Na dně této sklenice se dají nalézt různé poklady, jako třeba lentilky, bonbóny, nebo křídy - aspoň nějaké hnojivo. Má jeden kořínek a pár kupodivu zelených listů, které tak divně trčí. A ta nástěnka? Tak k té se radši ani moc vyjadřovat nebudu, páč na tu moc pyšná nejsem... Je sice hezké, že na nich jsou zachyceny momentální duševní pochody některých spolužaček, ale na střední školu se moc nehodí. Myslím, že v mateřské by za ně ale určitě dostali razítko, nebo hvězdičku :)
Moje zpracované téma na zeměpis, aneb když Kája nepublikuje :-P.
Osnova:
1) Co je to předsednictví
2) Přípravy ČR na předsednictví
3) Program
4) Priority českého předsednictví
Co je to předsednictví? Pojem předsednictví znamená, že jednotlivé členské země Evropské unie se střídají v předsedání v Radě EU (mezivládní legislativní organ, kde jsou zastoupeny vlády členských zemí na úrovni ministrů). Jednotlivé země tím mohou dokázat, že opravdu patří do EU. Předsednictví je jeden z nejdůležitějších a nejnáročnějších období.
Funkční období trvá šest měsíců. Pořadí stanovila Rada pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy na svém zasedáním dne 13. prosince 2004 a je určeno až do roku 2020.
Česká republika se ujímá těžkého úkolu – předsednictví – od 1. ledna 2009 a převezme funkci od Francie, 1. července Čechy odevzdávají tuto funkci Švédsku.
Přípravy ČR na předsednictví Pro úspěšné zvládnutí předsednictví se musí ČR na tento úkol důkladně připravit, a to I po stránce logistické a organizační. Hlavním cílem je využít předsednictví ke své propagaci a zviditelnění v Evropě, podpořit cestovní ruch a proudění financií do regionů ČR.
Přípravy ČR trvají již prakticky od ledna 2005, kdy zapojila zástupce ČR do týmu pro přípravu předsednictví Rakouska pro vyhodnocování zkušeností jiných členských států.
Samotní Češi nemají moc velký zájem o to, jak si povede ČR v předsednictví. Podle serveru novinky.cz se o tuto záležitost nezajímá až 73 % respondentů. Většina lidí také nemá buď dostatek informací, nebo vůbec neví, co to vlastně předsednictví je.
Program Programová funkce spočívá v schopnosti zformulovat priority naší republiky a prosadit je při jednání s Francií a Švédskem (program tří předsednictví). Zajímavostí je také, že během českého předsednictví se uskuteční volby do Evropského parlamentu, které ovlivní předsednictví.
Program tří předsednictví má za cíl zvýšit týmovou práci Rady EU a předsednické funkce.
Tento program má svojí specifickou strukturu, která sestává ze tří bodů:
I. Strategický rámec -> vymezuje kontext mandátu, definuje dlouhodobé strategie a projekty
II. Priority
III. Komplexní program -> představí úkoly, které by měly být za 18 měsíců splněny
Priority českého předsednictví Vytyčování a naplňování prioritních oblastí je jednou z nejsledovanějších oblastí přesednictví vůbec. Česká republika bude muset na počátku roku 2009 představit Evropskému parlamentu program pro období předsednictví.
“Evropa bez bariér” je hlavním mottem předsednictví ČR, které se zaměří hlavně na témata z oblastí omezení volného pohybu pracovních sil a dokončení liberalizace trhu. S ČR se ve formulaci priorit spolupodíleli také Francie a Švédsko.
Prioritní oblasti předsednictví ČR v Radě EU 2009:
Hlavní programový okruh obsahuje konkurenceschopnost, liberální obchodní politiku a čtyři svobody.
Další témata: - Energetika bezpečná a udržitelná
- Rozpočet pro budoucnost Evropy
- Evropa jako globální partner (rozvíjení společných vztahů)
- Evropa bezpečná a svobodná
- Evropa konkurenceschopná a otevřená
Předsedající země od roku 2007-2010
Německo
2007
Portugalsko
2007
Slovinsko
2008
Francie
2008
Česká republika
2009
Švédsko
2009
Španělsko
2010
Belgie
2010
Naše politika a EU Dobré jméno země je nepochybně důležité a podle např. zahraničních podnikatelů jej máme. Jsou, ale věci, které naší zahraniční image poškozují a to například váhaní okolo přijetí Lisabonské smlouvy.
Podle členských států EU by ČR měla přijmout Lisabonskou smlouvu co nejdříve, jinak by prý bylo velice ostudné, kdyby EU předsedal stát, jenž nepřijal Lisabon. ČR smlouvu ještě nepřijala a míní se k ní vrátit v únoru 2009.
Navíc Topolánek podporuje členství Turecka v EU, ale většina zemí si nemyslí, že by se tato muslimská země mohla stát plnohodnotným členem. Avšak zcela jednotná není ani česká vláda.
Součástí prezentace našeho předsednictví je i kampaň s titulem “Evropě to osladíme”, která je ostře kritizovaná. Tento klip ale nebyl určen pro prezentaci v zahraniční, ale pro domácí publikum, které měl upozornit, že ČR předsedá EU. Myslím si, že to se opravdu povedlo.
České předsednictví bude vystaveno také těžké zkoušce a to jestli zvládne čelit aktuální finanční krizi.
Read more...