pátek 22. ledna 2010

Dívčí svět je taky dost komplikovaný

Holky, přemýšleli jste někdy jestli byste se chtěli narodit jako kluk? Já teda ano, ale došla jsem k názoru, že jsem ráda, že jsem žena. Jediné, co se mi opravdu na tom nelíbí je porod a gynda, že musím vařit a uklízet. Klučičí svět mi totiž přijde plný bitek, fotbalu, smradlavých věcí, bolavých koulí a sprostých slov. Snad tento výčet nikoho neurazí, je to jen nevinná sranda :).

Ale jak jsem o holčičím světě přemýšlela stále víc do hloubky, tak mi už nepřijde tak růžový. Má totiž spoustu negativ, které už beru téměř jako samozřejmost.

POMLUVY
Tak to je snad to nejhorší včetně přetvářky. Holky pomlouvají rády, stejně jako kluci. Jsou ale pomluvy, které nikomu nevadí (já bych to ani nenazvala drbáním :) a naopak ty, které šíří nějaké dobromyslné drbny a vytrubují do světa ty největší nepravdy a lži.

PŘETVÁŘKA
Navenek se tváří jako největší kamarádka, ale za zády vás s radostí pomluví. Podle mě je velké mínus neumět říct věci jak se mají. Upřímnost je ve vztahu hodně důležitá. Takhle se jen kupí problémy a neshody.

POVRCHNOST
Holky mají ve zvyku koukat hodně na vzhled jiných holek nebo kluků a stále se porovnávat. Popřípadě někoho zdrbnout, když se neobléká podle poslední módy nebo má nepovedený účes. Hledáme na ostatních negativa, abychom měli lepší pocit a pozvedli si trochu sebevědomí.

SLOVA
Kluci se mlátí pěstmi, holky zase na sebe většinou útočí slovy. Slova jsou mnohem horší než nějaké fyzické rány. Nic nedokáže víc zranit, zklamat, urazit a psychicky zdeptat než obyčejná slova.

Holky mají spoustu negativních a ještě víc pozitivních vlastností a najdou se i takové, které takhle nejednají (nebo si to nechtějí přiznat :). Každá jsme totiž originál, tak si toho važme!

Read more...

úterý 19. ledna 2010

Skupina Osma

Bylo to seskupení umělců, které se zformovalo po dvou výstavách v letech 1907 a 1908. Původně vystopovali pod názvem Osm, až později se vžívá Osma. Vznik Osmy můžeme hledat v roce 1905 po výstavě Edvarda Muncha, jenž skupinu ovlivnil expresionismem .


Členy této skupiny byli Češi i Němci, což bylo v té době něco nevídaného. Do této skupiny patřili Emil Filla, Bohumil Kubišta, Antonín Procházka, Bedřich Feigl, Emil Artur Pittermann, Otakar Kubín, Willi Nowak, a Max Hrob. Na druhé výstavě skupiny v Topičově galerii v Praze roku 1908 přibyli Vincenc Beneš a Linka Scheithauerová. Zapůsobila na ně silně pražská výstava 1905 E. Muncha v roce 1905.

Tato skupina se setkávala v kavárně Union. Bojují proti šabloně, proti akademičnosti a proti mdlobě, jež ovlivňuje všechen umělecký život v Čechách. Jejich díla vypovídají o dobové náladě: o politickém a sociálním radikalismu, o deziluzi ze stavu c. k. kultury, náboženství i z úpadku morálky.
Věnovali se především expresionismu a fauvismu.
________________________________________________
* Fauvismus (z francouzského fauve – divoký, nebo les fauves - šelmy) posměšný název pro tvorbu prvních francouzských expresionistů (z okruhu Henri Matisse), pracujících souvislými barevnými plochami a výraznými zkratkami tvarů, směr malířství, formoval se od konce osmdesátých let 19. století ve Francii. V Čechách se uplatnil v těsné souvislosti s expresionismem, zejména v nástupu generace Osmy, než byl přetvoen před 1. sv. válkou kuboexpresionismem. Fauvisté nevytvořili žádný program


Profily umělců:

Emil Filla –malíř, grafik, sochař a výtvarný teoretik. Studoval na pražské Akademii. Byl proti akademismu a naturalismu. Jeho díla: např. Čtenář Dostojevského, 1907; Hráči šachů, 1908; Červené eso, 1908.

Bohumil Kubišta - český malíř, grafik a výtvarný teoretik. Pocházel z velmi chudých poměrů. Stal se neoficiálním mluvčím Osmy. Zajímala ho teorie barev (např. kontrast červené a zelené považoval za střet života a smrti). Díla: Hypnotizér, Oběšený, Polibek smrti

Antonín Procházka - český malíř, grafik a ilustrátor.Oženil se s malířkou Linkou Scheithauerovou. Často tvořil monumentální díla např. Prométheus přináší lidstvu oheň.

Bedřich Feigl – židovský malíř, grafik a ilustrátor. Jeho obrazy se poněkud vzdalují od
ostatních členů Osmy, je to především tím, že volil jiné náměty, často je to biblická nebo duchovní tematika.

Emil Artur Pittermann - dramatik, režisér, herec, scenárista, spisovatel a malíř. Měl problémy se sebeovládáním. Věnoval se i kabaretu.

Otakar Kubín - byl český malíř, sochař a grafik. Díla: Kytice ve džbánu, Předvečer.

Willi Nowak- malíř a grafik. Jeho dílo je původně expresionistické postupně přechází k novoklasicismu. Často pobýval v Německu.

Read more...

pátek 15. ledna 2010

Twillight: Nový měsíc recenze

Začíná přituhovat.. světlo světa spatřil druhý filmový díl slavné ságy Twillight. Díky prvnímu dílu měl velký úspěch a překonal i tržby posledního dílu Harryho Pottera.

Čestně musím říct, že jednička mě opravdu nezaujala, a tak jsem měla i nevalné mínění o Novém měsíci. Kupodivu se konečně začalo něco dít, Bella se konečně rozešla s Edwardem, což se mi moc líbilo. Jo má super káru, ale jeho bílej ksicht a rudé rty opravdu moc nemusím (co je na nich k zulíbání?). Vždyť to není vůbec sexy! Tělo má jak syn mlékaře a vlasy no comment. Po jejich tvrdém rozchodu, Bella truchlí pár měsíců a nakonec si nabrnkne vlkodlaka Jacoba, s kterým je jen proto, že nechce být sama. Nechápu co na tom upírovi vidí, tohle je fakt jiná třída. Hmm :)
Ale né ona má furt ráda upíra a miluje je vlastně oba, ale jednoho míň. Je fakt hloupá.
Co se mi opravdu nelíbilo a kazilo dojem celého filmu je hekání u letmých polibků. Ten kdo na film nekouká a jen poslouchá, by si mohl myslet, že jsou na vrcholu blaha. Působí oba opravdu nepřirozeně.
Musím uznat, že film byl plný různých vtípků či sarkazmů, aspoň byl záživnější. Na druhou stranu byl hodně sentimentální, ufňukaný a plný nesmyslných žvástů. Nechápu, jak někdo může slibovat upírovi lásku až na "smrt". Zkrátka sentimentální bláboly, které se líbí lidem, kteří nikdy neměli vztah, protože takhle to nefunguje a hlavně není.
Dvojka se mi líbí víc než jednička, to je můj názor ;).

Read more...

pondělí 11. ledna 2010

Jak na ně

Je možné, že na některé kluky tyto tipy fungovat nebudou, ale jsou jenom výjimky, které jsem ještě neměla čest poznat :).

Jak na kluka s kterým ještě nechodíte:
1. Tajemnost. Není určitě nejideálnější, když hned na prvních schůzkách či setkání na sebe všechno vyžvaníte a jeho nenecháte ani promluvit. Kluci takové holky opravdu nechtějí. Zajímejte se spíše o něj a buďte paní tajemná. Bude chtít vědět zaručeně víc.
2. Nedrbat. Jsou to sice strašné drbny, možná horší než my, ale nemají rádi, když nový objev pomlouvá své kamarádky natož jeho. Zkuste na to jít naopak, pochvalte nějaké holce účes nebo šaty ;). Navíc co s holkou, co všechno o něm vykecá kamarádce. Tak ať to zatím neví :D.
3. Není nejlepším nápadem vzít kamarádku nebo uspořádat rande ve čtyřech hned na prvních schůzkách. Začnete budit dojem, že se cítíte nejistá a bojíte se být s ním sama. Musíte se poznat nejdřív sami. Na kamarádky a přítele máte času ještě dost. Navíc jestliže ho neznáte, tak ho budete zanedbávat, protože víc si máte co říct s kámoškou.
4. Mám takový dojem, že úsměv a dobrá nálada nic nestojí. Snažte se! Kluci chtějí holku do nepohody.
5. S tím souvisí i to, že jeho vtipy jsou na začátku vztahu zkrátka vtipné. Později je můžete trošku zkritizovat, ale v únosné míře. Upřímnost je v totiž dlouhodobějším vztahu nesmírně důležitá.
6. Je dobré když projevíte zájem, ale nesmíte být až moc dostupná. Tedy pokud chcete vztah. Jinak je to celkem jedno ;). Přece ví, že o něj máte zájem a bude se snažit. Pokud je tedy normální :D.
7. Njn komplimenty a polechtání jeho ega. Zbytečně ale chválou neplýtvejte, jinak si z něj děláte namyšlence. Ověřeno!
8. Dělejte nečekané věci, překvapujte, vymyslete co budete dělat. To stejné platí i pro partnera. Vztah nemůže udržovat jen jeden, navíc takto předcházíte chvilku stereotypu.

Jestli vás pořád ignoruje, tak ten kluk nestojí za to a rychle zapomeňte!

Read more...

pátek 8. ledna 2010

Kdyby vedení raději vyvěšovalo včas změny rozvrhu!

Vedení školy si asi myslí, že dělání obyčejných referátů a různých podobných útvarů, není pro střední školu našeho formátu dostačující. Proč by třeťáci nemohli udělat projekt, který jim dá zase o dost práce navíc. Navíc se učitelé asi dohodli, že nám toho co nejvíce utají, abychom měli nějakou představu. Miluji tuhle školu! Zvlášť její vedení.

Nejlepší joke je, že tenhle projekt si zasloužila naše polovina, která má na INT aktivního Kvapila. By mě zajímalo, kdo to bude nakonec dělat. No kdo asi, že jo. A tak je to zřejmě se všemi obory.
Jestli jsem to pochopila dobře tak ekonomický lyceum zpracuje něco o panovnících v angličtině. Podotýkám, že to bude dělat ta tzv. slabší skupina :D. Ale je raději nerozebírat. Učitelka bude mít co opravovat. Strojaři na toto téma udělají internetové stránky a mi uděláme výslednou kalkulaci všech nákladů a blabla. By mě opravdu zajímalo jak tohle může vypadat v reálu.
Nakonec vše skončí prezentací nebo nějakou obhajobou.. To asi gympláci dělají furt, že jo.
Takže na nás tenhle projekt vyzkouší a pak uvidí, jestli bude každý rok. Jako kdyby nestačili státní maturity. Pokusní králici jsou sice důležití, ale nemám ráda, když jsem jím já!

Read more...

This is War 2009

Už to asi ani nikdo z fanoušků po téměř čtyř letech nečekal, ale stalo se to a americká skupina 30 Seconds to Mars vydala nové album This Is War. Toto album se vůbec nedá srovnávat s těmi předchozími, 30STM přináší zase něco nového a trochou více elektroniky.

Zároveň nás navštíví v Praze 18.3.2010 (Incheba Arena). Snad žádný fanoušek by neměl chybět!
Teď k písním. Na albu nenajdete žádnou pecku jako na těch předchozích, ale přesto se najdou písně s potenciálem. Nejvíce mě zaujala Hurricane s Kanyem Westem. Čekala jsem něco jiného. Tedy vzhledem k tomu že Kanye je raper a trochu to celé zavání popem, to zní vcelku dobře. A opravdu se mi líbí hudba, melodie a Jaredův jemný hlas.
Další povedenou skladbou je jejich pilotní singl Kings and Queens. Patří k těm co zastíní jiné písně z alba. Je hodně dynamická a už v rockovém duchu.
This is war je skladba v typickém sekunďáckým stylu, která vám tak trochu připomene hlavně jejich debutovou desku. Uslyšíte i typické výkřiky zpěváka, zkrátka si jí každý správný fanda zamiluje.
Pro některé fanoušky bude toto album zklamáním a budou se zřejmě raději vracet k starším CD. Někteří si zase změnu stylu zamilují.

Read more...

středa 6. ledna 2010

F. X. Šalda – Moderní kritika

Připravili jsme si pro Vás krátké shrnutí o tom, o co Šalda usiluje v kritice.
Šalda se významně zasloužil o vývoj kritického myšlení v literatuře. Byl našim uznávaným literárním kritikem. Lidé si ho vážili pro jeho vysoké vzdělání, pro jeho věcné argumenty a sečtělost. Vždy dokázal rozpoznat skutečnou hodnotu literárního díla. Neuznával přísné „škatulkování“, podle kterého mělo být dílo zařazeno a hodnoceno.

Nové pojetí literární kritiky se zakládá na samostatné tvorbě, rovnocenných uměleckých činnostech; velkém společenském významu kritiky; zvědečtění kritiky (od zachycení dojmů z díla k objevování a vysvětlování zákonitostí literárních jevů)

Vydával časopis Tvorba (časopis pro kritiku a umění, zajímavostí je, že po jeho smrti tento časopis převzal Julius Fučík.

Šalda zavedl pojem autokritika, což je vlastně vlastní kritika svého díla. Věřil, že autokritika pomůže tvořit umělcům lepší díla.

V kritice usiluje o podnícení ostatních, aby si lidé díla všimli, aby o tom donutil lidi přemýšlet, aby si utvořili svůj názor. Podle Šaldy kritik nutí k soudu, přivádí svět k souzení, naléhá na jeho soudnost, a to je to, co mu svět nikdy neodpustí a nemůže odpustit: zabíjí mu rozkoš, nevinnou smyslnost, spánek.

Podle Šaldy každý opravdový a charakterný kritik tvoří něco mnohem významějšího než jsou literární díla, pracuje na čemsi větším než na svých knihách: na inspiraci nové, rodící se doby.
1. Žádal novou tvarovou řeč.
2. Kritik musí mít osobní a prožitý poměr k umění.
3. Musí být vnímavý, citlivý a senzitivní (prožívá pocity).
4. Kritiku považoval za druh umění.
5. Kritik musí být schopen přebásnit dílo a přenést ho ve vyšší duchovnější typ.
6. Musí mít nejen soucit, ale i odvahu a chuť nalézat pravdu.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Xaver_%C5%A0alda
http://www.phil.muni.cz/fil/scf/komplet/salda.html
http://www.ucl.cas.cz/edicee/?expand=/soubory/FXS/BOZ

Read more...

neděle 3. ledna 2010

Lakomec

Úvod
Připravily jsme si pro vás profil knihy od známého autora divadelní hry Lakomec Moliéra. Rády bychom vám přiblížili děj díla, charakteristiku jednotlivých postav, hlavní myšlenku díla, čemu se autor v díle vysmívá a proč se tato hra stále uvádí.
Základní charakteristika Harpagona:
Já bych vám ráda trochu přiblížila hlavního hrdinu díla. Hlavním hrdinou je lichvář Harpagon a je vlastně typickým člověkem své doby, společnosti, třídy a dnes by tomu nebylo jinak. Je živým obrazem měšťáka. Jeho hlavním charakterovým rysem je lakota. Peníze totiž miluje více než cokoli jiného i než svůj život. Život bez finančních prostředků pro něj nemá žádný smysl, proto raději ničí veškerou radost, lásku i osudy lidí kolem sebe. Šetří každou korun, takže sobě ani svým dětem v podstatě nic nedopřeje. Ke svým dětem nechová žádné otcovské city. Peníze zkazili jeho morálku, lidskost, vztahy v jeho rodině, domě i okolí.

Děj se odehrává v 17. Století v Paříži. Tato divadelní hra se skládá z pěti dějství. Její hlavní myšlenkou je upozornit na vládu peněz nad společností jako nad samotným Harpagonem. Peníze nejsou všechno.

Proč je hra pořád hraná?
Ptáte se proč se tato komedie stále uvádí? Moliére u tehdejšího publika moc úspěchu nesklidil. S velkým úspěchem se setkal teprve v 19. století. Moliére v Lakomci popsal typ člověka, který je aktuální i v současné době. To bude asi hlavním důvodem, proč se pořád hraje. Navíc hra působí vesele a živě, hlavně díky situační komice, a přesto je spíše kritikou a výsměchem.

Read more...

pátek 1. ledna 2010

PF 2010


Tak a je to tu. Oslavujte, jelikož nám nastal další rok, tentokráte s číslem 2010. Doufám, že jste si oslavy Silvestra užili alespoň jako já a katka, a přejeme všem lidičkám, kteří stále čtou náš (bo spíše katky) blog, VŠECHNO NEJLEPŠÍ DO NOVÉHO ROKU A HODNĚ ŠTĚSTÍ, ZDRAVÍ A LÁSKY!

Read more...

  © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP